Moravský Jadran zahajuje turistickou sezónu. Vranovská přehrada láká na písčité pláže

Nač jezdit do Chorvatska, když máme Jadran blíž než si myslíme. Novou turistickou sezónu zahajuje Vranovská přehrada, která nabízí spousty událostí, zrekonstruovaný Pařník, Bílou lávku i Vranovský zámek. A hlavně pískové pláže, díky kterým Vranov trefnou přezdívku Moravský Jadran skutečně dostal.
 

Počasí pomalu začíná vypadat letně a s ním přichází i letní sezóna. Po dlouhé karanténě a protikoronavirových opatřeních by se nejraděj každý viděl u moře, jako na Jadranu se ale můžete cítit i v domácím prostředí. 

Turistickou sezónu zahajuje například Vranovská přehrada. Ta letošní bude sice o trochu méně početná co se týče speciálních akcí, i tak ale nabídne spousty událostí, které se budou konat v krásách tamní přírody. 

Vodní nádrž Vranov je téměř 30 kilometrů dlouhá přehrada na západě u Znojma. Výletníci se můžou těšit na jednu z nejteplejších a nejčistších vod v naší republice. Na Vranově si skutečně můžete připadat jako v Chorvatsku, přehrada nabízí písčité pláže, skalnaté srázy i velmi teplé počasí, přezdívka Moravský Jadran se k němu skutečně trefně hodí. 

Obvyklý přeplněný letní program sice letos mírně poleví, i tak se ale návštěvníci mohou těšit na terénní závody, festival Pohádkoland pro celou rodinu, souboj nejsilnějších jedinců, turnaj ve volejbale, výběr Miss pláže a spousty hudby i pohybu. 

Pro všechny sportovně nadané nadšence čekají na Vranovské přehradě také zážitky v podobě lanového centra, šlapadel nebo cyklovýlety. Na jízdu na vodě se výletníci mohou vydat i do unikátního Pařníku, který je součást místního kempu, a který nabízí nekončicí zábavu. Jedná se o bar na hladině přehrady, ten vznikl přestavbou loď z roku 1981. Loď byla využívána k přepravě cestujících až do roku 1992 přes Švýcarskou zátoku, dokud ji nenahradila Bílá lávka. Pařník letos prošel rekonstrukcí a jeho slavnostní spuštění proběhne už 3. června v jedenáct dopoledne. 

Rekonstrukcí prošel také vranovský Golden Gate, Bílá lávka, která za svůj dominantní vzhled a design dostala ocenění ve Washingtonu.

Výletníky jistě potěší i novinka na Vranovském zámku, který se otevře veřenosti 6. června. Kvůli probíhajícím opravám se ale dovnitř bude dát podívat pouze o víkendech. V průběhu léta ovšem vznikne zcela nový prohlídový okruh. Vůbec poprvé v historii bude zpřístupněna vyhlídková strážní věž, která ve středověku sloužila jako součást fortifikačního opevnění hradu i jako vězení. Oprav se dočká i erbovní rytíž a pruhovaný vlajkový stožár na věži. 


Zdroj článku: brnenska.drbna.cz